AcasaDESPRE NOISCURT ISTORICVIZIUNE / MISIUNEBAZĂ MATERIALĂCONTACTMANAGEMENTECHIPA MANAGERIALĂCONSILIUL DE ADMINISTRȚIEP.D.I.PLAN MANAGERIALORGANIGRAMĂREGULAMENTE INTERNER.I. CODUL ETICR.O.F.SECRETARIATRELAȚII CU PUBLICULSTAT DE FUNCȚIIMODEL ACTEMOBILITATEEuro 200CONTABILITATEEXECUȚIE BUGETARĂEXECUȚIE BUGETARĂ - buget localEXECUȚIE BUGETARĂ - buget de statTRANSPARENȚA BUGETARĂBUGET DE STATBUGET LOCALEVALUARE NAȚIONALĂ EVALUARE NAȚIONALĂ LA CLASELE II , IV, VIEVALUARE NAȚIONALĂ LA CLASA A VIII-AADMITERE ÎN CLASA A IX-AORARORARE ȘCOLIORARE PROFESORILEGISLAȚIELEGEA ÎNVĂȚĂMÂNTULUIROFUIPSTATUTUL ELEVULUICODUL MUNCII, CONTRACTUL COLECTIV DE MUNCĂOLIMPIADE ȘI CONCURSURIOLIMPIADE ȘCOLARECONCURSURI ȘCOLARE PARTENERIATE / PROIECTELEGĂTURI UTILEINSPECTORATUL ȘCOLAR JUDEȚEAN MMMINISTERUL EDUCAȚIEIPRIMĂRIA COMUNEI MIREȘU MARECASA CORPULUI DIDACTIC MMDIDACTIC.RO
COPYRIGHT © 2013 - Şcoala Gimnazială Mireșu Mare by ing. Buciuman Raul
1437000604121.png 16-accessibilityicon512
ȘCOALA  GIMNAZIALĂ MIREȘU  MARE
Tel : 0262 284008
 E-mail: scoala_mires @yahoo.com
Comuna Mireșu Mare este situată în partea de sud a Depresiunii Baia Mare, la nord de Strâmtoarea Țicău, prin care râul Someș străbate Dealurile Codrului. Se află la o distanță de aproximativ 30 km de Baia Mare. Localitatea Mireșu Mare este atestată documentar din anul 1405.
Dezvoltarea lăcașurilor pentru învățământ însoțește în timp dezvoltarea localităților. Din documentele vremii aflăm că în localitatea Mireșu Mare, în anul 1834, locuitori ai satului știau să scrie și să citească.
În urma Revoluției de la 1848, satul a fost distrus aproape integral din cauza răzvrătirii locuitorilor împotriva puterii. În anul 1852 a început refacerea satului, comunitatea bisericească construind o sală de clasă în apropierea noii biserici.

În anul 1903 comunitatea cumpără locul actual al școlii, unde era o veche cârciumă evreiască.
În anul 1905 se construiesc încă două săli de clasă (clădirea veche), în anul 1937 alte două săli de clasă, terminate în perioada 1949 - 1951, învățământul fiind obligatoriu pînă la 7 clase.
Datorită creșterii populației școlare, se mai construiesc 5 săli de clasă în perioada 1960 - 1963, alte 3 săli în perioada 1968 - 1969, iar 1974 - 1975 se extinde și supraetajează clădirea finalizată în 1951, mărindu - se spațiul de școlarizare la parter 3 săli pentru grădiniță, la etaj , 4 săli de clasă.
Aceste extinderi au fost necesare din cauza generalizării învățământului de 8 clase, apoi de 10 clase, la care se adaugă necesitatea desfășurării întregii activități într-un singur schimb.
Școala a obținut în timp rezultate foarte bune în pregătirea elevilor, din comună ridicându-se personalități de valoare națională.

Imagine scoala